logo

  • Diagnostika tela

CENTRUM VÝŽIVY A ZDRAVIA

Správna výživa je základ zdravia

Späť

Viete hodnoty Vášho cholesterolu ?

Pridal: Pridané: 03.02.2017 15:51:21 Počet zobrazení: 2122

03 Február 2017

Cholesterol je životne dôležitá látka pre naše telo, ktoré si ho samo vytvára a získaváme ho aj z bežných potravín. Jeho hladiny v krvi sú dôležitým ukazovateľom zdravia organizmu a preto by si ho mal každý človek pravidelne sledovať,

Cholesterol je lipid zo skupiny steroidov, jeho názov pochádza z gréčtiny ( chole znamená žlč, stereos je pevný ) a po prvýkrát ho izolovali zo žlčníkových kameňov.

Je to životne dôležitá látka, vytvára sa v našom tele, pomáha spracovávať tuky a nachádza sa v bunkových membránach, nervových obaloch, steroidných hormonoch a žlčových kyselinách. Hladinu cholesterolu v tele reguluje zložitý systém a jeho činnosť je podmienená geneticky, ale zásadný vplyv na jeho hodnotu majú stravovacie návyky a životný štýl.

Cholesterol sa v našom tele viaže na proteiny a tvorí s nimi lipoproteiny, ktoré na seba naviažu tuk alebo cholesterol a roznášajú ich krvou. Podľa ich hustoty poznáme lipoprotein o vysokej hustote - HDL (dobrý), ktorý prenáša cholesterol do pečene, lipoprotein s nízkou hustotou - LDL (zlý ), ten vzniká v pečenie a spôsobuje usadzovanie nadbytočného cholesterolu v stenách ciev a veľ mi nízkodenzitný lipoprotein VLDL, ktorý sa syntetizuje v pečeni a v čreve. Môžeme si ich predstaviť ako také vozíčky, ktoré prúdia v krvi .

Aké sú normálne hladiny jednotlivých druhov cholesterolu ?

Odporúčaná hladina celkového cholesterolu je do 5,00 mmol/l, zvýšená od 5,01 do 6,5 mmol/l, nad 6,5 mmol/l je riziková hladina, ktorá spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia. HDL - dobrý cholesterol by mal mať hodnotu nad 1,0 mmol/l a LDL - zlý cholesterol nižšiu ako 3,0 mmol/l. Zvýšené hodnoty LDL cholesterolu spôsobujú jeho usadzovanie v stenách ciev, kde vytvára sklerotické pláty, cievy strácajú pružnosť a zužuje sa tým prietok krvi.

Čo robiť pri zvýšenej hladine cholesterolu, ako sa stravovať a ktoré druhy výživových doplnkov užívať - nabudúce.

 

Predávame kozmenitku SynCare

syncare

  

 VšZP -

10% zľava pre poistencov

na meranie InBody a kurzy

zdravého chudnutia STOB

spolupracujeme s vszp

 

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie